Hranie hazardných hier môže pre mnohých predstavovať spôsob, ako zažiť vzrušenie, adrenalín, pocit úspechu, či stráviť voľný čas po práci. Stávky na šport, kasínové hry, hracie automaty a iné formy hazardu sú často vnímané ako nevinná zábava, ktorou sa dá príjemne vyplniť voľný čas, nakoľko hazard predstavuje príležitosť pre „únik“ od každodenných problémov a stresu.
Avšak čím hlbšie sa hráč ponára do sveta hazardných hier, tým ťažšie je rozpoznať, že tento záujem začína ovplyvňovať jeho každodenné fungovanie. Na začiatku môže byť hranie hazardných hier nevinné, môže sa jednať iba o občasné stávky na obľúbené zápasy alebo niekoľkominútové hranie na automatoch počas víkendu.
Priznať si, že hazardné hry sa stali problémom, nie je nikdy jednoduché. Mnoho hráčov sa bojí priznať, že stratili kontrolu nad svojím správaním, pretože to často vedie k pocitu viny a obavám z nevyhnutnej zmeny. Až keď sa začnú objavovať vážnejšie následky, ako problémy v práci, vo vzťahoch alebo s financiami, môže byť hráč ochotný vyhľadať pomoc.
SOM PATOLOGICKÝ HRÁČ?
Existuje množstvo samoposudzovacích dotazníkov a škál, ktoré vám môžu pomôcť odhadnúť, či máte problém s patologickým hráčstvom. Najznámejší z nich je 20 otázok od anonymných gamblerov, najväčšej celosvetovej svojpomocnej skupiny tvorenej práve patologickými hráčmi.
Pre rýchlejšie určenie toho, či už ide o problém alebo nie si môžete zodpovedať nasledujúce dve otázky.
- Cítili ste niekedy potrebu vkladať do hry viac a viac peňazí?
- Museli ste niekedy ľuďom, ktorí sú pre vás dôležití, klamať kvôli hraniu hazardných hier?
Samoposudzovacie škály a diagnostika cez internet v žiadnom prípade nenahrádzajú návštevu odborníka. Ak sa u vás objavia varovné signály problémového hrania, je dôležité vyhľadať odbornú pomoc čo najskôr. Rýchla pomoc a odborná podpora môžu byť rozhodujúce pre obnovenie rovnováhy a zodpovedného prístupu k hazardným hrám.
Ak ste na tieto otázky odpovedali kladne, možno je na čase zamyslieť sa nad tým, či problém nie je o niečo väčší. Sú rôzne spôsoby ako sa vysporiadať s problémovým hraním, cez samoobmedzovacie nástroje, register vylúčených osôb, odbornú liečbu závislostí, či svojpomocné skupiny. Pre pomoc s oboznámením sa s rôznymi formami pomoci je tu aj LINKA POMOCI PRE PROBLÉMY S HRANÍM. Neváhajte nás kedykoľvek kontaktovať.
Je len na Vás, ktorý zo spôsobov si vyberiete. Pamätajte na to, že najdôležitejšie je začať konať.
Autor: Mgr. Veronika Andrášiová, vedúca odd. Linky pomoci
Ilustračný obrázok: rawpixel/ Freepik