Závislosť nikdy nie je izolovaným javom. Hoci si to jednotlivec spočiatku častokrát neuvedomuje, svojím konaním ovplyvňuje nielen to, akým smerom sa bude uberať jeho život, ale aj životy ľudí okolo neho. To platí aj pre patologické hráčstvo, ktoré môže do rodiny priniesť závažné narušenie vzťahov aj za hranice finančných problémov.

Patologické hráčstvo môže negatívne ovplyvniť medziľudské vzťahy vo viacerých rovinách. Priamym následkom hrania býva ekonomický dopad na rodinné financie. Hráči môžu vyčerpať úspory u seba aj u partnerov, kradnúť alebo si požičiavať peniaze od rodičov, iných príbuzných či priateľov, aby si zabezpečili dostatok prostriedkov na pokračovanie v závislosti. Často splácajú svoje záväzky novými dlhmi a pôžičkami, čím sa problémy prehlbujú. Pri hraní hazardných hier nepriamo dochádza aj k postupnému znižovaniu kvality vzťahov a fyzickým a psychickým ťažkostiam u blízkych. Partneri hráčov môžu zažívať symptómy depresie, zhoršený spánok a intenzívny stres.
Najviac zasiahnutým je práve partnerský vzťah. Zvyčajne prechádza tromi štádiami vývoja. Prvým je štádium popretia, ktoré charakterizuje nedostatočné vnímanie a nevedomosť o skutočnej situácii ohľadom gamblingu. Nasleduje štádium stresu, kedy dochádza k narušenej komunikácii medzi partnermi, typické sú snahy o kontrolu hráčskeho správania a jeho následky, pocity izolácie a negatívne emócie. Napokon, tretie štádium vyčerpania je spojené so psychosomatickými ťažkosťami v dôsledku dlhodobého pôsobenia stresu, partneri môžu zažívať nespokojnosť v sexuálnej oblasti a ďalšie prehlbovanie problémov. Závislá osoba nenapĺňa svoju rolu a prekračuje pravidlá.
Rodiny hráčov čelia úpadku v komunikácii, hádkam, klamaniu, zatajovaniu, ako aj zanedbávaniu a násiliu. Podľa výskumov výskyt patologického hráčstva v rodine zvyšuje riziko fyzického násilia a zneužívania voči iným členom rodiny alebo partnerom, ale aj možnosť, že členovia rodiny sa sami stanú páchateľmi násilia voči hráčom. V dôsledku svojej závislosti môžu byť patologickí hráči vnímaní ako nedôveryhodní, nehodní lásky a podpory, v niektorých prípadoch preto prichádza úplná izolácia alebo rozvod.
Patologické hráčstvo má výrazný dopad na blízke okolie. Napriek tomu po úspešnej intervencii a liečbe môže dôjsť aj k náprave vzťahov. Práve túžba obnoviť a posilniť stratenú dôveru a spojenie s rodinou či partnerom je často tou najsilnejšou motiváciou k liečbe u závislých. Má to zmysel – pre závislého aj jeho blízkych. Dôležitá je snaha o zmenu.
Autor: Mgr. Erik Kováč, psychológ
Pathological gambling and romantic relationships: The perception of the members of the couple regarding the quality of their relationship. [online]. [16.5.2025]. Dostupné na: https://link.springer.com/article/10.1007/s12144-019-00385-9
The impact of problem gambling on families and relationship partners: A scoping literature review. [online]. [16.5.2025]. Dostupné na: https://cdspress.ca/?p=8856
Ilustračný obrázok: Darya Sannikova, Canva